YÜKLENİYOR...

ŞEHİR REHBERİ

Savanda Gölü

Kemalpaşa Savanda Göleti Doğayla ve huzurla iç içe olmak için şehrin stres dolu ve yorucu ortamından uzaklaşmak için etrafı yeşillikler ile dolu olan hatta “orman Kemalpaşa” diye adlandırabileceğimiz yemyeşil ve sıcak Ege insanı tarihi ve güzellikleri ile görülmeyi hak eden bir yer durumunda.

Kurudere / Nazarköy

Şamanistik zamanlardan bugüne ulaşan nazar boncukları, günümüzde turistlerin ilgisini çeken bir süs aracı halinde. Nazarköy bu gelenekte kendine yer bularak, yaklaşık 60 yıldır geçimini kiraz yetiştiriciliği ve ağırlıklı olarak boncuk yapımıyla bulan bir Ege köyü olarak görülmeyi hakkediyor. Nazarköy boncuk festivali, Nazarköy boncuk çarşısı, Hitit Kabartması ve Ulucak Höyüğü ise bu şirin köyün dışarıya açılan diğer yüzleri.

Çinili Köy

Türkiye'de bir kadın tarafından kurulan ilk köy olan Çinili Köy'deki Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi, sanatçının birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Yedigöz Köprüsü

Çambel Köyü civarında bulunan Yedigöz Köprüsü 14.yy. başlarında inşa edilmiş. Kitabesi bulunmayan köprünün Saruhanoğullarından İshak Bey tarafından tamir edildiği vakfiye kayıtlarında bulunmaktadır. Köprünün ilk yapıldığı dönemlerde ve beylik döneminde yedi gözlü olduğu, günümüze sadece dört gözü ulaşabilmiş. Nif çayı üzerinde kurulan bu yapıtın, kervanların geçmesi için yapıldığı tahmin ediliyor.